Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 3. Права студентів за кордоном \ 11. Кожен американський студент – частина студентської організації

Кожен американський студент – частина студентської організації

« Назад

Бути студентом в коледжі США означає не тільки ходити на лекції і складати іспити, але і бути повноправним членом однієї з «фратрій» (від грец. «братство»). У випадку з дівчатами — такі об'єднання називаються «соророти», або «сестринство». Причому вступити в таку організацію завдання нелегке: щоб довести свою відданість «братству», студентам доводиться робити досить неприємні речі, такі як, наприклад, виходити на вулицю голими, пити кисле молоко або величезну кількість алкогольних напоїв, а іноді і битися. Студентів не зупиняє навіть те, що часто подібні випробування закінчуються вельми плачевно.

організації-студентів-в-США

Братства і сестринства в США мають довгу історію. Першою подібною групою було академічне товариство «Фі. Бета. Каппа», засноване в 1776 році. З тих пір з'явилися сільськогосподарські, єврейські, азіатські, медичні, інженерні «братства» і «сестринства». Вони створювалися на основі загальних інтересів, соціального статусу, а також роду занять. Членами таких організацій були відомі люди того часу — поети, письменники, політики.

Як правило, в своїй назві ці об'єднання використовують дві або три грецькі літери. Наприклад, Зета Псі (Zetta Psi) або Зета Бета Тау (Zetta Beta Tau). Звідси й інший варіант назви — «організації грецьких літер».

Основний плюс «фратрій» полягає в тому, що вони допомагають новачкам швидше адаптуватися до студентського життя. Однак далеко не всі студенти прагнуть потрапити в «братства», багато хто ставиться до них з презирством. Причин тому кілька. По-перше, не всі студенти згодні з образом життя «братів» і «сестер», а саме безперервними вечірками і пияцтвом. Типовий «брат» повинен вміти добряче випити, не втративши при цьому пульсу. Однак «братства» не тільки веселяться. Крім вечірок і ритуалів, вони займаються благодійністю і філантропією. Але якщо для якихось «братств» це є основним заняттям, то для більшості просто формальністю.

По-друге, за членство в цій організації потрібно платити. Тому часто «братства» критикують за те, що друзів тут не купують, а «купують»: якщо студенти перестають платити внески на кожний семестр, на них накладають певні санкції, наприклад, не допускають на збори, відмовляють у праві голосу. І якщо фінансові труднощі затягуються, то від таких «братів» і «сестер» просто відвертаються і забороняють з ними спілкуватися іншим членам організації. При цьому, ні хороше, ні погане ставлення до студента не відіграє тут ніякої ролі.

сестринства-в-США

Тим не менш, «братства» та «сестринства» роблять серйозний вплив на життя США і всього світу. Дві третини американських президентів, які керували країною в ХХ столітті, були членами «братств». Крім того, до них належали 76% всіх конгресменів і сенаторів США та 85% членів Верховного Суду США. До числа 50-ти найбільших корпорацій США входять 43, якими керують колишні члени студентських «фратрій».

Однак не слід плутати студентські «братства» з таємними студентськими організаціями. Головна їхня відмінність у тому, що таємні товариства не афішують своєї діяльності: майбутні його члени проходять строгий відбір і ініціатива прийому виходить не від студента, а від суспільства.

Мабуть, найвідоміше і в той же час таємниче студентське товариство США — це «Череп і кістки», таємне товариство студентів Йєльського університету. Воно було створене в 1832 році старшокурсником Вільямом Расселом. Спочатку суспільство називалося «Клубом Євлогії», на честь грецької богині красномовства. Перейменування відбулося у 1833 році, коли символом клубу стала смерть, а герб — череп і кістки. Штаб-квартирою організації під назвою «Могила» був обраний будинок на Хай-стріт, в самому центрі старого кампусу Єля.

Вважається, що історично суспільство «Череп і кістки» було засноване як американська філія подібної німецької студентської організації. За деякими відомостями, таємнича цифра 322 на гербі клубу розшифровується як рік заснування — 32 і остання 2 — це вказівка на те, що цей клуб став другим подібним товариством у світі.

студентські-організації-в-США

Членами таємного товариства є представники вищої еліти, вихідці з найбагатших і найвпливовіших родин Америки. Так, всі президенти США, випускники Єльського університету, були членами «Черепа і кісток». Мова йде про Уїльяма Ховарде Тафти, Джорджа Буша ст. і Джорджа Буша мл. Крім того, багато членів таємного клубу займали важливі посади в області політики, дипломатії, засобах масової інформації і навіть розвідки. Так, міністр оборони при Франкліну Делано Рузвельту Генрі Стімсон, посол США у Радянському Союзі Еверелл Харрімен та керуючий справами сім'ї Рокфеллера Річардсон Дилуорф були членами «Черепа і кісток».

Робота клубу суворо втаємничена і його членам забороняється розповідати будь-яку інформацію, що, в свою чергу, породжує навколо товариства велику кількість чуток і легенд. Особливо це стосується обряду посвячення. Так, для прикладу, деякі говорять, що новеньких досі піддають тяжким випробуванням: їх змушують знімати одяг до гола, лягати в труну і розповідати до маленьких подробиць про своє сексуальне життя, після чого тяжко б'ють і вивалюють у багнюці, а під кінець змушують  випити кров з черепа. Але швидше за все це чутки, які підсилюють цікавість до організації. У 2002 році була видана книга «Таємниці Могили» А. Роббінс, випускниці Єля, яка після декількох років журналістського розслідування, змогла одержати трохи інформації про ритуалах та ідеології братства. Відповідно до книги, обряд посвячення має вигляд не такий драматичний. Новачкам зав'язують очі, несамовито штовхають, змушуючи повторювати при цьому таємну клятву клубу. Потім замість крові в черепі їм надають випити відомий в США безалкогольний напій Gatorade.

Кожен рік таємнича спілка «Череп і кістки» запрошує до своїх рядів 15 нових членів. В минулому членами клубу могли бути тільки чоловіки, але в 1991 році правила поміняли і перша жінка була взята в організацію. Члени клубу звуть себе «лицарями», а непосвячених — «варварами». Представники товариства також надають обітницю оберігати і допомагати один одному. Наприклад, Дж. Буш молодший, ставши президентом, назначив до себе в апарат 6 своїх колишніх побратимів. Крім того, при завершенні університету кожен з членів клубу «Череп і кістки» одержує 15 тисяч доларів в подарунок. Якщо він одружиться, то подарунком є древні підлогові годинники.

На закінчення зазначимо, що американські студентські організації не втрачають своєї популярності. Приміром, тільки одне суспільство «Фі Гамма Дельта Фіджі», засноване ще у 1848 році в Джефферсон-коледжі, на сьогоднійшній день має більше 130 місцевих підрозділів у вузах США і Канади. Штаб-квартира «Фіджі» розташовується в Лексингтоні (штат Кентуккі). В братстві перебуває понад 125 тисяч чоловік. З цього товариства вийшло чимало впливових політичних діячів і бізнесменів, героїв війни, призерів Нобелівської премії, популярних артистів і спортсменів. Серед знаменитостей «Фі Гамма Дельта Фіджі» – астронавт Юджин Кернап і зірка американського футболу Дуглас Доусон, засновник імперії «Найк» Філіп Найт і актор Дермот Малруні.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!