Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ І. Права студента України \ 09. Право студента на трудову діяльність у навчальний час

Право студента на трудову діяльність у навчальний час

« Назад

Маючи стипендію, яка не надає можливості покривати всі витрати під час навчання, студенти, переважно старших курсів, намагаються знайти додатковий заробіток, влаштовуючись на роботу. Ще однією причиною такого рішення є прагнення отримати практичні навики обраної професії.

прийом студента на роботу

Дане право ні в якому випадку не обмежується вищим навчальним закладом так як воно є конституційним. адже саме Конституція України у статті 43 говорить про те, що кожному гарантовано право на працю. Дане право також передбачено і частиною 1 статті 2 Кодексу законів про працю України обумовлюючи право громадян України на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, що забезпечується державою. Таким чином, студент може на власний розсуд обирати те місце роботи, яке він вважає найприйнятнішим для себе та де може проявити свої вміння і потенціал.

Студентам варто знати, що їх трудова діяльністьпід час навчаннярегламентується нормативно-правовими актами і прийнявши рішення влаштуватися на роботу, студент має уважно ознайомитися з правовою базою для уникнення подальших труднощів з навчанням.

Перш за все, здійснювати власну трудову функцію у роботодавця студент має  право  лише у вільний від навчання час, а саме, якщо це будній день, то лише  після занять (вечірній час чи за наявності вільного часу між заняттями, так звані « вікна»); у вихідні дні; у період канікул. (ч.1 ст. 54 Закону України «Про вищу освіту»).

Оплата праці студента буде залежати від часу, тривалості, у певних випадках якості, творчого підходу до виконання обумовленої роботи.

Трудові стосунки між власником підприємства  і студентом (як і з будь-яким іншим співробітником) розпочинаються з укладення трудового договору.

При прийнятті на роботу студентові має бути видана трудова книжка, адже не всі студента (наприклад вперше  влаштовуючись на роботу) мають трудові книжки. У даному випадку роботодавець керується ч. 3 ст. 48 КзПП, відповідно до якої тим співробітникам, які влаштовуються на роботу уперше, трудові книжки оформляються підприємством.

пропозиції роботи студентам

Роботодавцеві слід підібрати відповідний режим роботи, який дозволив би студенту поєднувати роботу з навчанням. При влаштуванні на роботу студентівзаочної і вечірньої форм навчання специфікавідсутня, окрім, мабуть, права такого студента на додаткову відпустку у зв'язку з навчанням зі збереженням середньої заробітної плати. Що стосується працевлаштування студента денної форми навчання, то в цьому випадку можливі різні форми оформлення.

Звичайно робота виступає цінним досвідом, тим більше сьогодні по закінченню вищого навчального закладу студентам тяжко працевлаштуватися. Тим більше коли студент проявляє себе як цінний співробітник, роботодавець в будь якому разі використає шанс утримати його, запропонувавши навіть кар’єрні сходи та в подальшому забезпечивши гарними матеріальними умовами праці.

Проте не варто забувати, що робота, яка здійснюється саме під час навчання  виступає по відношенню до процесу навчання – допоміжною. На жаль роботодавець, який хоче, щоб його підприємство ( установа, організація) були на найвищому рівні ставить високі вимоги до студента, часто не надаючи значенню освітнім потребам студентам. З іншого боку студент, який часто не приділяє уваги навчанню, влаштувавшись на роботу, також не надто сумлінно виконує робочі обов’язки.

Таким чином, шукаючи вакансію студент має приділяти увагу двом факторам, по-перше, чи знайдеться час для роботи, а по-друге, чи не відволікатиме робота від навчального процесу.

Крім того, робота під час здобуття освіти вимагає високої моральної витримки. Розподіляючи власний час між трудовими обов’язками та часом навчання, студенти повинні мати неабияку психологічну витримку. Часто студентам без належної практичної підготовки доручають виконувати нудну роботу, яка, проте, змушує приділяти багато уваги.

навчння у робочий час

Проте, не зважаючи на усі труднощі, студенти знають , що проблеми лише загартовують. Маючи не лише якісну освіту, але й практичні уміння, можна буде із задоволенням поринути у найліпші умови своєї улюбленої праці.

З повагою "ІЦ “KURSOVIKS”!