Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 2. Права студентів в конфліктних ситуаціях \ 01. Дії студента у випадку пропозиції викладача надати йому неправомірну вигоду

Дії студента у випадку пропозиції викладача надати йому неправомірну вигоду

« Назад

Все частіше зустрічаємося із проблемою несправедливості з боку викладацького складу під час навчального процесу. Прояви такого явища досить різноманітні, проте, мабуть найгостріше постає проблема отримання від викладача пропозиції надати неправомірну вигоду. Спочатку проблема здається завуальованою, і такою, що не стосується конкретного студента, допоки його не торкнеться.

національний комітет

Наявність у Кримінальному Кодексі України досить жорсткої санкції за вимагання неправомірної вигоди, на жаль, не перешкоджає поширенню його проявів. Причинами цього виступає, з одного боку, страх студента перед викладачем, а з іншого, власна зацікавленість у одержанні викладачем певного матеріального блага.

Проте звичайно є і такі студенти. які прагнуть відстояти свою позицію, не йти на провокації і самостійно домогтися тих благ, за які іншим доводиться платити. Є і такі студенти, які не лише знаннями виборюють позитивний результат, але і власними рішучими діями, так би мовити «йдуть на боротьбу проти корупції».

Таким чином, розглянемо, які дії студента сприяють боротьбі з таким раніше названим у Кримінальному Кодексі України явищем, як хабарництво ( згідно змін до КК України від 2014 року – неправомірна вигода).

Першим кроком може бути звернення із заявою до районного відділу Міністерства Внутрішніх Справ України. Проте для того, щоб кримінальне провадження було розпочате необхідно, щоб факт вимагання неправомірної вигоди був підтверджений доказами (це може бути аудіо - чи відео запис, показання інших студентів (свідків, які також були «жертвам» такої ситуації). Якщо буде підтвердження факту вчинення кримінального правопорушення, розпочинається кримінальне провадження, і за наявності достатнього доказового матеріалу є всі шанси на досягнення успіху.

хабар

Студент також може вдатися до такого дієвого засобу, як звернення в Національний комітет по боротьбі з корупцією. У такому разі необхідно приїхати в вищезазначену установу та написати заяву.

Проте не завжди студент має можливість, звернутися у дані органи, так як наявний факт вимагання, а докази не зібрані, так як, наприклад, стався такий випадок вперше, чи безпосередньо під час здачі іспиту, в такому разі студент може зателефонувати по телефону довіри Міністерства освіти та науки в Департамент вищої освіти.

МВД-України

Маючи недовіру до вказаних органів, невпевненість у тому, що в результаті розгляду заяви рішення буде на користь студента, існує і інший спосіб вирішення даного питання, а саме звернення до органів студентського самоврядування. Там існує можливість обговорити дану проблему та знайти їй наступне рішення.  Ще одним позитивним моментом звернення до студентського комітету є можливість знайти однодумців, які в подальшому підтримають ініціативу звернення до правоохоронних органів, а як и вже зазначали, що наявність більшої доказової бази збільшує шанси на успішне вирішення справи.

Звичайно в процесі розгляду у межах студентського самоврядування, вирішення проблеми, може закінчитися власне словами – неправомірну вигодуне надавайте, вивчіть досконало предмет, проте, звичайно, гарантій, що нової вимоги з боку викладача не буде - немає ніяких.

відстоювання власних прав

В такому випадку студент може йти далі – звернутися за консультацією в Асоціацію правозахисних організацій студентів України. В даному органі студенту буде надано допомогу, порадять що робити у такому випадку або ж навіть буде виділений офіційний співробітник, який у разі звернення до суду захищатиме права.

Досить сміливим кроком виступає звернення до деканату власного вищого навчального закладу, проте спосіб доволі ненадійний, так існує ризик того, що ситуація тільки ускладниться, адже викладацькому колективу не вигідно мати внутрішні конфлікти. У деяких ВНЗ існують анонімні лінії довіри, за допомою яких  студент може повідомити про вимогу надати неправомірну вигоду, і наявні шанси, що його буде почуто.

бали за винагороду

Таким чином, як бачимо, шляхи боротьби з соціально небезпечним явищем корупції наявні, проте на практиці звернення до них є поодинокими випадками, і частіше всього все закінчується замовчуванням.