Роздрукувати сторінку

Наукова стаття

« Назад

коли писати статтю

У сучасних журналах можна зустріти наступні види публікацій:

1. Статті, присвячені експериментальним дослідженням і опису виробничого досвіду. У них розглядаються методи і результати досліджень, і дається їх фізичне пояснення.

2. Оглядові статті з тих чи інших технологічних процесів, компонентів, устаткування. Ці статті часто виконують функцію довідкових матеріалів для технологів і розробників.

3. Статті, що рекламують продукцію яких-небудь фірм.

4. Короткі повідомлення, листи до редакції.

5. Науково-популярні статті.

Усі наступні міркування відносяться тільки до перших двох видів статей.

Коли писати статтю?

Природна відповідь на це питання: тоді, коли автором отримані нові результати, що представляють інтерес для наукової громадськості. Це можуть бути результати власних експериментальних досліджень, узагальнення виробничого досвіду, а також аналітичний огляд інформації в розглянутій області. Публікуючи статтю, автор переслідує дві основні мети:

1. Завершити етап виконуваних ним досліджень і «застовпити» свій пріоритет.

2. Продемонструвати свою компетентність і кваліфікацію в даній області, отримати визнання наукової громадськості.

Перш ніж приступити до написання статті, автор повинен відповісти на два питання:

1. Чи не є отримані ним результати предметом винаходу? Можливо, що автору слід замість статті попрацювати над оформленням заявки на винахід.

2. Чи немає в отриманих результатах елементів секретності? Публікація статті з такими елементами у відкритій пресі неможлива.

Загальний план побудови статті

Важко домогтися цілісності і ясності викладу, якщо автор не продумає загальний план побудови статті. Автор, подібно архітектора, проектує будівлю, повинен детально розробити такий план. Без цього виходить, що автор думає не до того, як почати писати, а в той час, коли пише. Таке неорганізоване писання без чіткого плану йому можуть і не пробачити.

науково-популярні статті

Назва статті

Пошуку вдалої назви завжди слід присвятити час, хоча мова йде всього лише про одну фразу. Назва повинна відображати зміст статті і в той же час бути привабливою, помітною. Це особливо важливо зараз - у зв'язку з величезним потоком інформації.

Через неточну назву важлива і потрібна стаття може виявитися непоміченою. Ось класичний приклад невдалої назви: А. С. Попов своє перше повідомлення про відкриття способу радіозв'язку назвав «Про відношення металевих порошків до електричних коливань».

Правильніше було б сказати: про передачу повідомлень без проводів.

У той же час за зовні красивої назви можна не помітити, про що ж ця стаття. Приклади: «Використання ADXRS150 / ADXRS300 в режимі постійної самоперевірки»(журнал«Електронні компоненти», № 11` 2005, с. 91), «БМК компанії UnicquelCs. Економічна доцільність і технічні характеристики»(«Електроніка: НТБ», № 6` 2005, с. 66), «IPC @ CHIP, або Маленькі ядра для великої артилерії-2»(«Компоненти і технології», № 6` 2005, с. 178). Такі назви зрозумілі тільки фахівцям вузького профілю.

Складові частини наукової статті

Стаття складається з анотації, вступної частини (введення), основної частини (методики дослідження, отриманих результатів та їх фізичного пояснення), висновків (висновку) і списку літератури (література).

Анотація

Вона виконує функцію розширеної назви статті і оповідає про зміст роботи. Анотація показує, що, на думку автора, найбільш цінне і застосоване у виконаній ним роботі. Погано написана анотація може зіпсувати враження про гарну статтю. В одному з уже згаданих журналів поміщена цікава і корисна стаття «Безконтактні оптичні вимикачі». У ній детально розглянуті конструкції і принципи дії вимикачів різних типів. А ось анотація цієї статті: «На сучасному технологічному обладнанні широко використовуються вимикачі, призначені для контролю взаємного положення механізмів і деталей. Найбільшу відстань спрацьовування на об'єкт мають оптичні вимикачі». Погодьтеся, навряд чи це можна назвати анотацією.

як опублікувати статтю

Вступ

Останнім часом цей розділ статті автори нерідко опускають і відразу ж переходять до викладу отриманих результатів. Навряд чи це виправдано. Читачеві хочеться зрозуміти, в чому полягала необхідність постановки роботи, і яке місце вона займає серед аналогічних вітчизняних і зарубіжних розробок.

У вступі найбільш доречний огляд знайдених автором літературних джерел (статей, патентів, звітів, інформації з Інтернету). Що б корисного не зробив автор, у його досліджень завжди є попередники. Тому необхідно знайти сліди цих попередників і критично проаналізувати їх роботи. Адже нерідко незнання цих матеріалів призводить до невиправданих витрат коштів, часу і сил. Сумлінний автор повинен розглянути не тільки джерела, що підтверджують правильність його висновків, але і роботи, що їх спростовують. Ставлення до робіт попередників має бути поважним: адже автор може дозволити собі їх критику, а вони не мають можливості заперечити у відповідь.

Основна частина

Від самостійного дослідника вимагається вміння:

1. Вибрати задачу для дослідження.

2. Користуватися наявними засобами для проведення дослідження або створювати свої, нові засоби.

3. Розібратися в отриманих результатах і зрозуміти, що нового і корисного дало дослідження.

У статті, присвяченій експериментальним дослідженням, автор зобов'язаний описати методику експериментів, оцінити точність і відтворюваність отриманих результатів. Якщо це не зроблено, то достовірність представлених результатів сумнівна. Читання такої статті стає безглуздою тратою часу.

Найважливішим елементом роботи над статтею є представлення результатів роботи та їх фізичне пояснення. Необхідно представити результати у наочній формі: у вигляді таблиць, графіків, діаграм. Ще Кант заявляв, що у всякому знанні стільки істини, скільки математики. Однак застосування математики для пояснення отриманих результатів має бути мінімально необхідним.

Нерідко автори вводять в статті значні дози математичних формул і думають, що цим надають своїй роботі наукову солідність. Вони користуються математикою, як якоюсь приправою, що додається для аромату і гостроти. Часто громіздкі математичні формули тільки затуманюють розуміння фізичної сутності. Не зайве згадати, що багато основних фізичних закономірностей гранично прості: F = ma, E = mc 2 і т. д.

Більшість авторів уникають згадувати про експерименти з негативним результатом. Між тим, такі експерименти, особливо в області технології, іноді повчальніше експериментів з позитивним результатом. Технологія - це наука, в якій, на відміну від математики, буває так, що мінус плюс мінус дають плюс. Наприклад, технологічний процес має два істотні недоліки, але, тим не менш, забезпечує необхідну якість продукції. Якщо усунути тільки один недолік, то, як правило, процес дасть збій і виникне брак у виробництві.

У статті про який-небудь технологічному процесі автору слід розглянути види браку і методи його усунення. Технолог виросте в фахівця високої кваліфікації, якщо він досліджує причини виникнення браку у виробництві та розробляє методи його усунення.

план побудови статті

Висновки

Їх не можна ототожнювати з анотацією, у них різні функції. Висновки повинні показувати, що отримано, а анотація – що зроблено. Висновки не можуть бути занадто численними. Достатньо трьох-п'яти цінних для науки і виробництва висновків, отриманих в результаті декількох років роботи над темою. Висновки повинні мати характер тез. До кожного з них автор міг би додати слова «Я стверджую, що ... ».

Література

Важливо правильно оформити посилання на джерело в списку літератури. Різні видавництва пред'являють неоднакові вимоги до його оформлення. Але в будь-якому випадку слід вказати прізвища авторів, журнал, рік видання, том (випуск), номер, сторінки. Зацікавлений читач повинен мати можливість знайти вказане літературне джерело. Бувають випадки, коли за вказаною адресою джерело не вдається виявити. Зіткнувшись з цим, втрачаєш довіру і до автора, і до його роботи.

Виклад матеріалу статті

Необхідно представляти свого читача і заздалегідь знати, кому адресована стаття. Автор повинен так написати про те, що невідомо іншим, щоб це невідоме стало ясним читачеві в такій же мірі, як і йому самому. Автору оригінальної роботи слід роз'яснити читачеві її найбільш важкі місця. Якщо ж вона є розвитком вже відомих робіт (і не тільки самого автора), то немає сенсу ускладнювати читача їх переказом, а краще адресувати його до першоджерел. Важливо показати авторське ставлення до публікуємого матеріалу, особливо зараз, у зв'язку з широким використанням Інтернету. Деякі автори нагадують «юним натуралістам»: наловили сачком метеликів, наклеїли їх на лист картону, а що з ними робити далі - не знають. Тому необхідні аналіз і узагальнення, а також критичне ставлення автора до наявних в його розпорядженні матеріалів.

Отже, добре зроблена стаття є логічним завершенням виконаної роботи. Тому, поряд з удосконаленням в роботі, необхідно постійно вчитися писати статті. Підіб'ємо підсумок. Так як же працювати над статтею?

1. Визначтеся, чи готові Ви приступити до написання статті і чи можна її публікувати у відкритій пресі.

2. Складіть докладний план побудови статті.

3. Розшукайте всю необхідну інформацію (статті, книги, патенти та ін.) і проаналізуйте її.

4. Напишіть вступ, в якому сформулюйте необхідність проведення роботи та її основні напрямки.

5. Попрацюйте над назвою статті.

6. В основній частині статті опишіть методику експериментів, отримані результати і дайте їх фізичне пояснення.

7. Складіть список літератури.

8. Зробіть висновки.

9. Напишіть анотацію.

10. Проведіть авторське редагування. Скоротіть все, що не несе корисної інформації, викресліть зайві слова, незрозумілі терміни, неясності.

11. Надішліть статтю до редакції. Прислухайтеся до редакторських зауважень, але не допустіть спотворення статті при редагуванні.

що таке наукова стаття

Ці рекомендації - не догма, а лише інформація для роздумів!

До речі, хочемо Вам нагадати, що наші спеціалісти (ІЦ «KURSOVIKS») можуть для Вас підготовити будь-яку навчально-наукову роботу: замовити, купити чи зробити наукову статтю, наукова стаття на замовлення, замовити наукову статтю у спеціалістів та всі інші види наукових робіт. Для цього достатньо скористатися автоматизованою формою на сайті для замовлення робіт або в соціальній мережі ВК. Просто напишіть нам і ми виконаємо будь-яку роботу на замовлення за Вас! Швидко, якісно та дешево)

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!