Роздрукувати сторінку

Нарис

« Назад

При написанні нарису найважливіше - правильно спланувати твір. Нарис, як правило, пишеться на певну, актуальну (принаймні, для автора) тему. Але це зовсім не означає, що автор не повинен торкатися супутніх тем. Більш того, розгляд у нарисі паралельно кількох ліній пов'язаних одна з одною, привносить в нарис "інтригу", характерну для новел.

вступ нарису

У вступі до нарису вимальовується основна проблема і головна тема нарису. Тут вимальовуються питання, на які дає відповідь нарис, описується вихідна ситуація і основне його завдання. Далі йде розвиток даної теми. Ця тема описується з усіх боків, з різних точок зору. Детальний виклад теми є головним при написанні нарису. Попутно можуть розкриватися і інші, супутні теми, що мають зв'язок з основною темою і дозволяють краще розкрити її. В якості супутньої теми можуть виступати замітки з особистого досвіду автора, і коментарі до теми експертів, і екскурс в історію, і т. п.

У висновку усі теми об'єднуються в одну. У ньому даються відповіді на всі питання, підняті в нарисі, висловлюється ставлення автора до всього написаного, робляться прогнози майбутнього стану справ. У висновках підводяться підсумки нарису. Висновки мають бути короткими - одне-два речення, що запам'ятовуються, ненудними.

Не менш важливим для успіху нарису, крім його змісту, є його заголовок (назва). Заголовок повинен бути помітним, привертати увагу, і одночасно повинен відображати зміст нарису. Назва не повинна дезорієнтувати читача: "красне слівце", назва нарису може призвести до зворотного ефекту - його просто не будуть читати. В крайньому випадку відразу після яскравого заголовка повинна слідувати експозиція, яка пояснює цей заголовок і вступна частина для читача в тему нариса.

Традиційні відмінності:

- Мала оповідна форма.

- Опис реальних подій, що відбуваються з реальними людьми.

- У центрі - актуальні суспільні проблеми.

- Несе в собі соціальну користь, вирішуючи спірні ситуації і питання.

- Документальність.

- Краса художнього стилю. Емоційність і образність.

нариси

Види нарису

Існує кілька класифікацій цього жанру. У першому випадку нарис ділиться на портретний, проблемний і шляховий.

Портретний нарис - це опис життя будь-якої людини, відомої чи ні. Напевно, такий твір схожий з написанням портрета. Але якщо художник буде діяти за допомогою пензля і фарб, то нарисовець завдає словесні мазки. Він повинен зобразити не тільки зовнішність, але і дослідити внутрішній світ свого героя, передати риси характеру і темпераменту, перейнятися його надіями і мріями. На час письменник повинен забути про себе і стати тим, чиє життя він досліджує. Важливу роль тут відіграє здатність до емпатії.

Подорожній нарис фіксує цікаві події, що відбувалися з автором під час якої-небудь поїздки. Це може бути опис місцевості, розповідь про зустрічі з різними людьми, незвичайні події, які заслуговують опинитися в центрі уваги.

Нещодавно моя тітка повернулася з Парижа і привезла кілька цікавих заміток про голубів і паризькі вулички. Раніше я не помічала у неї схильності до письменництва, але варто визнати, що її перші досліди виявилися дуже цікавими. Навіть захотілося терміново летіти до столиці Франції, щоб побачити все своїми очима.

Проблемний нарис цікавий своїм гострим конфліктом, який вирішується за допомогою якісного аналізу різної інформації. Автор може приводити в приклад статистику, робити упор на художні засоби, а в кінці обов'язково підводить підсумок всьому сказаному і пропонує свій шлях подолання дисонансу.

подорожній нарис

Друга класифікація поділяє нарис на соціологічний, публіцистичний і художній.

Соціологічний нарис - це, звичайно, аналіз великої суспільної проблеми. Наприклад, підвищення кількості суїцидів серед школярів. Такий нарис повинен бути максимально об'єктивний і спиратися на реальні факти і цифри. Однак мова такого нарису повинна бути вкрай живою і цікавою, адже його проблематика повинна дійти до умів оточуючих людей.

Публіцистичний нарис схожий на соціологічний, але вже має яскраво виражену авторську позицією. Нарисовець в даному випадку не тільки виносить на розгляд проблему, а й висловлює свою точку зору. Він може безпосередньо поринути в той світ або в ту ситуацію, яка буде описана. Найкраще зачіпати вузькі проблеми, щоб мати можливість запропонувати реальну допомогу населенню. Наприклад, допомогти йому в інформуванні необхідних телефонів і адрес.

Художній нарис говорить сам за себе. Тут уже важливі будуть не стільки факти, скільки їх вплив на читачів. Описуючи героїв, рекомендується загострити увагу на деталях (вираз обличчя, жести). Головне завдання тут - це емоційний вплив.

Жанр нарис

Звичайно, на цьому поділ нарисів не закінчується, адже їх можна нарахувати близько півсотні. Наше завдання з Вами зараз - це розібратися, як створити нарис самому і які поради потрібно взяти до відома.

Як написати нарис?

1. Вибір теми

Мабуть, - це один з найскладніших етапів. Як вибрати таку проблему, яка буде стосуватися не тільки автора і вузького кола осіб, але всього соціуму? На яких аспектах зупинитися, щоб зацікавити публіку, привернути її до масштабного обговорення і не залишити байдужою? На щастя, таких вкрай багато. Дивіться новини, катайтеся в громадському транспорті або почекайте чергу в ощадбанку / поліклініці. Народ сам Вам підкаже грунт для дослідження. Головне, будьте уважні і спостережливі, не проходьте повз живий матеріал для творчості.

За останні кілька тижнів ми виділили для себе декілька тем: підвищена дитяча смертність, низька кваліфікація лікарів (особливо в ветлікарні) і відсутність спеціальних майданчиків для вигулу собак.

2. Збір інформації

Інколи досить просто полазити по Інтернету, щоб знайти важливі цифри і дані. Іноді варто відвідати яку-небудь установу або отримати доступ до архіву. Все, звичайно, залежить від масштабу Вашої проблеми та рівня професіоналізму. Але головне в тому, щоб описувати реальність. Повірте, зараз в Мережі можна знайти багато інформації, але де гарантія її достовірності та якості? Не витрачайте свій час і час тих людей, які будуть Вас читати. Краще служити на загальне благо, ніж гнатися за уявними лаврами письменника і годувати народ черговою локшиною швидкого приготування. Мабуть, кожен з нас був у такій ситуації, коли хочеться дістатися до справжнього стану речей. Давайте ж допомагати один одному.

нарис це

3. План нарису

Необхідний для того, щоб Ваше оповідання було вкрай логічним і послідовним. Наша думка, якщо її не укладати у вузькі рамки, то вона здатна породжувати немислимий хаос. Чи добре це? Для психотерапевта - можливо. Але читати потік свідомості в літературі - це складно і нудно. Нарис - досить стрункий жанр, він не любить зайвих одягів, що не відповідають сезону. Спочатку висувайте головну тезу, потім приводьте в приклад накопичену і зібрану інформацію, далі не забувайте про висновки.

4. Герої

Так як нарис - це не есе, то в ньому мають бути присутні головні герої. Чи будуть це прокурор і обвинувачений чи Ваші сусіди по дачі - це неважливо. Головне, щоб ці самі герої не виглядали однобокими і пластиліновими. Вони повинні цілком походити на живих людей, яких ми з Вами зустрічаємо день від дня. Одне з важливих якостей образів - це цілеспрямованість та повність. Недостатньо описати одну відому Вам особистість. Соціальна спрямованість закликає створювати багатогранних персонажів, які будуть вбирати в себе якості багатьох людей. Звичайно, не треба особливо цим зловживати і перетворювати героя в ящик Пандори.

Ваш герой - це представник того чи іншого шару населення. Він обличчя своєї епохи і своєї країни. Тому краще заздалегідь виділити його основні характеристики, які в більшій мірі відіб'ють Ваш головний задум.

Промальовувати його одяг, не забувайте про промову, яка буде розкривати не тільки його особистісні характеристики, а й особливості тієї сфери, де йому доводиться мешкати. Обов'язково приводьте в приклад різні ситуації, в які потрапляє Ваш герой. Але при цьому не будьте надмірно занудним. У нарисі досить кілька широких мазків, щоб все встало на свої місця.

нарис

5. Контрастність

Торкаючись суспільно значимої проблеми, не забувайте, що у медалі завжди є дві сторони. Якою би не була Ваша думка, Ви зобов'язані показати всі «за» і «проти», всі плюси і мінуси, чорні і білі сторони. Нехай це призводить до нерозв'язних протиріч, в цьому і полягає суть нарису: змалювати предмет через призму діалектики. Ніхто не говорить, що в житті все просто і зрозуміло. Згадайте давньогрецькі трагедії, що змушують переживати кожного глядача найсильніший катарсис. Хіба проблема царя Едіпа однозначна? Хіба можна судити про нього, розставляючи домінат? Так і в нарисі слід давати повну картину дійсності, якою б лукавою вона не була.

6. Оригінальність і наявність ізюминки

Погодьтеся, що більшість тем, які приходять Вам на думку, вже давно звучать з екранів телевізорів і рясніють в Інтернеті. Інший раз навіть огидно стає, коли шукаєш відповіді на питання і бачиш повторення одних і тих же думок. Зараз це називається рерайтинг. Або копірайтинг. Але ми забуваємо, що нарис - це література. Нарис - це витвір мистецтва. Копії, нехай навіть найкращої якості, нікому не потрібні і нецікаві. Людям потрібно те, чого вони ще не бачили і не читали. Потрібен свіжий погляд на проблему, незвичайні думки, цікаві факти.

Насправді інформації з будь-якого предмету дуже багато, але зазвичай людина клікає перші-ліпші посилання, які не відрізняються різнобічним змістом. А інший раз попадається такий текст, який запам'ятовується, який хочеться зберегти. Нам з Вами треба прагнути саме до цього: стати унікальними, ексклюзивними, неперевершеними.

Ніхто не забороняє користуватися сторонньої інформацією, але відбирати її варто ретельно і не з перших п'яти джерел, які видає пошуковик. Не лінуйтеся читати додаткову літературу, ставити власні експерименти і проводити дослідження. Звичайно, ми не можемо знати всього. Але ж ми можемо спостерігати, аналізувати, синтезувати. Ми можемо робити висновки і пропонувати нові шляхи прямування. Ми можемо розробляти власні проекти і дійсно допомагати людям, знайомити їх з чимось новим, ділитися тим, що ми вже пронесли через себе, з чим зіткнулися колись. Новаторство - ось шлях до успіху. І не треба боятися зробити щось неправильно.

7. Суб'єктивна думка

Раз вже Ви висловлюєте свою думку з згаданої проблеми, то будьте щирими. Якщо Ви не згодні, значить, Ви дійсно не згодні. Якщо Ви самі ще не розібралися, то не варто цього приховувати. Часто дійсно не можна сформулювати певну позицію. Розкривайте проблему в усьому спектрі фарб, дивіться на неї під різними кутами, діліться своєю думкою і не нав'язуйте її іншим.

Нарис не обов'язково повинен відрізнятися позитивністю. Не треба обходити гострі кути, боячись не сподобатися більшості. Головне, все має мати чітку і ясну аргументацію. Кожен аргумент повинен підкріплюватися фактами, взятими безпосередньо з життя. Проявіть себе як небайдужа людина-дослідник, навіть якщо Ваші дослідження проводяться лише на аматорському рівні. Повірте, будь-яка серйозна робота завжди буде оцінена гідно, нехай навіть і з часом.

Нарешті, хочеться побажати не втрачати віри в свої сили і можливості. У нашому урбанізованому світі явно не вистачає автентичності та краси. А за допомогою літератури людина може не тільки піднятися сама, але і потягнути за собою інших.

види нарису

На наш погляд нарис, який є відмінним дзеркальним відображенням життя і миру, дуже цьому допоможе. Нарис цікавий тим, що є своєрідною золотою серединою між художнім і публіцистичним твором. Написати його - завдання досить важке, тому що необхідно враховувати важливі структурні компоненти, жанрові особливості та схильність до правдивості. Вигадка тут уже не пройде.

До речі, хочемо Вам нагадати, що наші спеціалісти (ІЦ «KURSOVIKS») можуть для Вас підготовити будь-яку навчально-наукову роботу: замовити, купити чи зробити нарис, нарис на замовлення, замовити нарис у спеціалістів, купити нарис, написати нарис, ціни на нарис, яка ціна нарису та всі інші види наукових робіт. Для цього достатньо скористатися автоматизованою формою на сайті для замовлення робіт або в соціальній мережі ВК. Просто напишіть нам і ми виконаємо будь-яку роботу на замовлення за Вас! Швидко, якісно та дешево)

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!