Роздрукувати сторінку

Лабораторна робота

« Назад

Для початку давайте розберемося, що до чого. Як відомо, процес навчання містить теоретичну та практичну частину, де теорія - це «начитка» лекцій, а практика - лабораторні та самостійні роботи згідно пройденого матеріалу.

суть лабораторної роботи

Якщо на лекціях ми дуже втомлюємося, постійно працюючи ручкою і поповнюючи свої конспекти корисною і потрібною інформацією, а на самостійній роботі - усередині напружуємо мізки у пошуках правильного рішення; то лабораторна робота - це більш захоплююче заняття, яке поєднує в собі перевірку знань та отримання колосального досвіду по темі.

Також можна і себе проявити з самого що ні на є позитивного боку в очах перевіряючого! Саме тому студенти найрідше прогулюють саме такі пари!

Як правило, такі, практичні роботи найчастіше організовують при вивченні точних наук, наприклад, у школі на уроках фізики і хімії. В університеті при отриманні вищої освіти лабораторні стають обов'язковою частиною навчального процесу інженерних і технічних спеціальностей, а студенти на практиці вивчають роботу того чи іншого обладнання, реакції реактивів і хімікатів, а також інші не менш захоплюючі процеси.

Якщо Ви - студент гуманітарного ВУЗу, то не виключено, що у Вашому випадку остання лабораторна робота була проведена ще у випускних класах на уроці хімії або фізики. Однак це зовсім не означає, що Ви не повинні знати, що таке лабораторна робота, і як правильно її виконувати.

Переваги та особливості лабораторної роботи

Суть лабораторної роботи описана вже в її назві, не дарма перший рядок в оформленні має відповідну назву «Тема». А ось мета проведення такого заняття - вивчити і усвідомити певні фізичні процеси і закони, хімічні реакції та закономірності.

Виконання роботи та отримання достовірних результатів здійснюється дослідним шляхом в спеціальному приміщенні - лабораторії, тобто наочно, так би мовити.

Глибоке розуміння дуже важливо під час навчального процесу, інакше не можна судити про успішно виконану роботу. Саме тому напередодні іспиту викладач повідомляє про майбутню роботу і просить студентів додатково до неї підготуватися.

особливості лабораторної роботи

Лабораторна робота передбачає:

1. Вивчення певного фізичного процесу на практиці, використовуючи при цьому методи, попередньо вивчені на лекціях.

2. Вибір найбільш оптимального прийому виконання вимірів і досліджень, які забезпечують найбільш точний результат.

3. Визначення фактичного результату і його порівняння з теоретичними даними, описаними в підручнику відповідно до обраної тематики.

4. Виявлення причин отриманої невідповідності і грамотний виклад їх у звіті лабораторної роботи.

5. Грамотне оформлення висновків згідно з вимогами методички.

Участь лабораторної роботи в навчальному процесі

Якщо студент думає, що може прогуляти пару - трійку лабораторних робіт, і йому за це не «прилетить» ніяких стягнень, то дуже помиляється. Справа в тому, що пропущене практичне заняття необхідно буде виконати пізніше і вже в індивідуальному порядку, в іншому випадку підсумкова оцінка не буде виставлена, або буде не відповідати бажаній.

Саме тому більша частина студентів воліють у що б то не стало відвідати таке заняття, адже робити лабораторні роботи всією групою та за допомогою викладача завжди простіше, особливо якщо в знаннях є прогалина.

Вимоги та контроль за виконанням лабораторних робіт

На початку пари викладач в загальних рисах знайомить з майбутньою роботою, вимірювальною апаратурою, технікою безпеки і правилами поведінки студентів в лабораторії. Крім того, видає методички, згідно з якими необхідно оформити звіт по виконаній практичній роботі.

Окремо варто акцентувати увагу на правилах оформлення роботи та інструктажі, які повинні проходити в строгому порядку і мати відповідний запис у журналі проведення лабораторних робіт та журналі з техніки безпеки.

В останньому повинен в обов'язковому порядку стояти підпис студента про проходження інструктажу, в іншому випадку йдеться про порушення, за яке в разі НС викладач може отримати догану.

За підсумками інструктажу і після відповідного підпису педагог більше не несе відповідальність за поведінку студента на лабораторній роботі; а студент, розписавшись, підтверджує, що особисто ознайомлений з усіма правилами проведення робіт і безпеки, щоб уникнути НС.

Коли всі організаційні моменти обумовлені, можна приступати до виконання практичної роботи, але не відразу ...

У кожному разі, студент зобов'язаний:

1. Дотримуватися порядку виконання лабораторної роботи, який докладно викладений у спеціальній методичці по темі.

2. Вести звітність про виконану роботу в чернетці, а після оформити самостійно звіт уже в чистовому варіанті.

3. Пред'явити свою роботу викладачеві по завершенню її виконання та оформленню звіта.

виконання лабораторної роботи

Підготовка і допуск до виконання лабораторної роботи

Як вже згадували вище, кожен студент повинен заздалегідь підготуватися до лабораторної роботи, тобто теоретично ознайомитися з майбутнім завданням або хоча б мати загальне уявлення про те, що необхідно буде зробити на практиці.

Якщо базові знання в темі лабораторної роботи і зовсім відсутні, викладач має повне право не допустити до практичної частини заняття. І тоді перездавати лабораторну роботу буде необхідно в індивідуальному порядку; а в таких випадках Ви відбираєте і свій час, і час викладача. Так що на поблажки розраховувати вже не доводиться і трійка за щастя.

Після допуску до лабораторної роботи студент може приступити до практичної частини заняття, яка також має ряд нюансів. Порядок виконання лабораторної роботи докладно викладено нижче.

Порядок виконання лабораторної роботи

1. Необхідно уважно ознайомитися з приладами, з якими найближчу годину доведеться мати справу. Для цього недостатньо просто на них подивитися, потрібно вивчити технічну документацію та визначити по методичці, яку схему зібрати.

2. Зібрати схему, зазначену в методичці та закликати викладача для визначення правильності виконаних дій.

3. Визначити ціну поділки шкали приладу і похибки його вимірювань.

4. Провести пробне випробування, яке дозволить судити про правильність підготовки робочого місця.

5. Підготувати чернетку для запису і провести всі необхідні в завданні експерименти і записати в чернетку показання приладів.

6. Оформити звіт про виконану роботу згідно з вимогами, що пред'являються до оформлення лабораторних. Не забувати про необхідність складання висновків.

7. Здати на перевірку і підготуватися до захисту.

контроль за лабораторною роботою

Захист лабораторної роботи

Захист виконаної роботи здійснюється в індивідуальному порядку навіть тоді, коли завдання було виконано колективно. У кожного студента повинен бути свій оформлений звіт і мінімальний багаж знань по темі, яким найближчим часом і доведеться поділитися з викладачем.

Педагог викликає студента, перевіряє коректність оформлення звіту, а після, за відсутності зауважень, задає питання по темі. Їх кількість не обмежена. Однак зрозумілу відповідь і повне усвідомлення виконаної роботи помітно спрощують виснажливий і хвилюючий процес здачі.

Якщо викладача не задовольняють знання студента, то він вирушає далі готуватися або приходить в наступний раз. 

Критерії оцінки лабораторних робіт

Отримати відмінну оцінку можна тільки в тому випадку, якщо лабораторна робота виконана в повному обсязі, оформлена згідно всіх вимог, а студент може відповісти на всі додаткові запитання.

Але головне - викладач бачить, що учень розбирається в заданій темі і має повне уявлення про виконані раніше дії.

Оцінка «4» недалеко пішла від п'ятірки, проте ставиться в тому випадку, якщо, незважаючи на ідеально оформлену роботу, студент розгубився і не відповів на 2 - 3 питання свого педагога. Недоліки, описки і негрубі помилки у змісті при бездоганній відповіді на всі питання також оцінюються в чотири бали.

На «3» оцінюється неповна робота, яка не до кінця розкриває мету її виконання. А ось скоєні помилки і описки викликають сумніви за правильність рішення; відсутність висновків також знижує шанс студента на отримання хоча б гарної оцінки в журнал.

При повному незнанні предмету або непідготовленості до лабораторної роботи викладач може сміливо ставити в журнал двійку, однак студент повинен її перездати в найкоротші терміни. В іншому випадку «незадовільно» негативно позначиться на підсумковій оцінці і допуску до іспиту (заліку).

Висновок: Ми сподіваємося, що вся надана інформація допоможе студентам не просто якісно підготуватися до майбутньої практичної роботи, а й здати її на «відмінно», приємно здивувавши свого викладача.

лабораторна робота

Тепер ти знаєш, що таке лабораторна робота, і для чого вона необхідна у шкільному житті та студентстві.

До речі, хочемо Вам нагадати, що наші спеціалісти (ІЦ «KURSOVIKS») можуть для Вас підготовити будь-яку навчально-наукову роботу: замовити, купити чи зробити лабораторну роботу, лабораторна робота на замовлення, замовити лабораторну роботу у спеціалістів та всі інші види наукових робіт. Для цього достатньо скористатися автоматизованою формою на сайті для замовлення робіт або в соціальній мережі ВК. Просто напишіть нам і ми виконаємо будь-яку роботу на замовлення за Вас! Швидко, якісно та дешево)

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!