Роздрукувати сторінку

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, ЧНУ ім. Ю. Федьковича

« Назад

Історія ЧНУ ім. Ю. Федьковича

Чернівецький-національний-університет-імені-Юрія-Федьковича ЧНУ-ім.-Ю.-Федьковича

Історія Чернівецького національного університету починається в далекому 1875 році у складі теологічного, філософського та юридичного факультетів.

Подальша історія ЧНУ була, що називається, дуже бурхливою. Після розвалу Австро-угорської імперії він став румунським вищим учбовим закладом. А з 1940 року – перейшов у державну власність УРСР. Що цікаво, в період радянської влади ЧНУ був єдиним вузом, де існував теологічний факультет.

27 червня 2011 року 35-а сесія комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО прийняла постанову про приєднання до списку Всесвітньої культурної спадщини центрального приміщення університету — бувшої резиденції митрополитів Буковини і Далмації.

На даний час Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича по праву є одним з провідних класичних закладів в Україні.

На теперішній день це вищий учбовий заклад державної форми власності, ліцензований IV рівнем акредитації. До складу вузу входить 16 факультетів, 71 кафедра, де навчаються студенти з 67 кваліфікацій.

У 2014 році агентство «Експерт РА», включило ВУЗ в список кращих вищих учбових закладів Співдружності Незалежних Держав, де йому був привласнений рейтинговий клас «Е».

Контакти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

Адреса: м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2.

Телефон: 8 (0372) 52-62-35, 52-56-69, 58-47-11.

Чернівецький-національний-університет-імені-Юрія-Федьковича, ЧНУ-ім.-Ю.-Федьковича

Учбовий процес в ЧНУ ім. Ю. Федьковича

В університеті створена ступенева форма навчання за різними освітньо-спеціалізованими рангами: спеціаліст, бакалавр, магістр. Форма навчання: денна, заочна та екстернатах. Підготовка фахівців проходить на таких підрозділах:

- Педагогічний підрозділ;

- Інженерно-технічний підрозділ;

- Біологічний підрозділ;

- Економічний підрозділ;

- Хімічний підрозділ;

- Географічний підрозділ;

- Юридичний підрозділ;

- Історичний підрозділ;

- Підрозділ іноземних мов;

- Математичний підрозділ;

- Філологічний підрозділ;

- Філософсько-теологічний підрозділ;

- Фізичний підрозділ;

- також діє кафедра військової підготовки.

ЧНУ-ім.-Ю.-Федьковича

Педагогічний колектив Чернівецького національного університету ім. Федьковича

Популярний ЧНУ і своїм викладацьким колективом. Учбово-виховний процес здійснюють більше 900 педагогів високої кваліфікації, серед яких приблизно 100 докторів наук і професорів, понад 500 кандидатів наук і доцентів.

Основний пріоритет розвитку Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича його керівництво бачить в європейській інтеграції. Так, Чернівецький національний університет ім. Федьковича є повноправним членом Європейської асоціації університетів. Угоди про співробітництво підписані з більш ніж 60 вузами зарубіжних країн. Це дає студентам, магістрантам та аспірантам університету реальну можливість проходження навчання та практики за кордоном, а також участі в міжнародних наукових проектах та грантах.

Чернівецький-національний-університет-імені-Юрія-Федьковича

Матеріально-технічна структура Чернівецького національного університету ім. Федьковича

Це чудове приміщення не завжди було університетом. Для початку комплекс будувався як Резиденція митрополитів Буковини. Споруджувалася резиденція на протязі 18 років, з 1864 по 1882-ий роки. Кожну цеглу величезного комплексу перед укладанням вимірювали і перевіряли на звук. Більш того, всі приміщення викладено спеціальною облицювальною плиткою. Для будівництва резиденції довелося спорудити декілька спеціальних цегельних заводів і створити нові кар'єри по видобутку каменю. Зокрема, здобували кораловий камінь, алебастровий камінь і мармур. Слід зосередити увагу і на дах закладу – вона створена відмінною мозаїкою в стилі буковинських орнаментів.

Масштаби будівництва Резиденції буковинських митрополитів на той період не мали подібних у Європі. Ймовірно, саме тому всі екскурсанти досі милуються і захоплюються багатством, розкішшю університетського приміщення. Весь комплекс подібний на святковий замок або палац, оздоблений великою кількість веж і куполів.

Унікальним об'ємним хрестом славиться церква митрополитів – він вказує католикам на захід, а православним на схід.

Вхід на територію ЧНУ ім. Ю. Федьковича розташований під величезною і красивою аркою виконаною в стилі Сходу і Венеції, за нею йде доріжка, ведуча вже всередину комплексу, яка формується з трьох головних будівель. Прямо по доріжці знаходиться резиденція митрополита, а по боках від неї знаходиться приміщення для приїжджих та семінарія.

Є на території закладу і церква Трьох Святителів: Григорія Богослова, Іоанна Златоуста та Василія Великого. Церква вельми популярна в місті з недавніх пір. Раніше тут розташовувався програмно-обчислювальний центр, в часи, коли всі церкви були закриті. Але в 1991-му році церква знову стала церквою. Цікаво, що Семінарська церква Трьох Святителів має найкращу акустику на всю Україну. Так що вона по-своєму унікальна.

Всередині резиденції знаходяться широкі коридори з високими різьбленими дерев'яними стелями і підлогою встеленою мозаїкою з мармуру, і відомі зали. Над вестибюлем резиденції митрополитів розташовується Мармуровий зал, з висотою стель двадцять метрів! Зал прикрашений мармуром і одинадцятьма алебастровими колонами, на яких розміщуються арки і балкони. Стіни між арками розписані мозаїкою і фресками.

Всередині ЧНУ ім. Ю. Федьковича є й популярні величезні венеціанські дзеркала. Згідно з легендою, ці дзеркала спроможні омолодити шкіру жінки, що у них дивиться. Але і чоловіків вони не залишають без уваги – кожному чоловікові, який подивиться в дзеркала, прощаються всі гріхи. Якщо піднести запалену свічку до дзеркала, то можна вгледіти в ньому цілих 5 свічок – саме стільки шарів срібла нанесено при його виготовленні.

Є в університеті й свій ботанічний сад, розміщений за резиденцією. У його центрі розташовується ставок і справжнісінький грот. Від усього цього віє загадками і старовиною. В саду відзначена найвища точка міста Чернівці.

Зараз на території резиденції розташовуються три корпуси університету – юридичний, філософський і теологічний.

Матеріально-технічна структура Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича постійно розвивається. На даний період ВНЗ являє собою 14 учбових приміщень, є багата бібліотека, ботанічний сад, видавництво і т. п.

Іногороднім студентам надаються місця у комфортабельному гуртожитку.

Університет розташований в 17 будівлях із загальною чисельністю будівель 105 од. Загальна територія приміщень нараховує 110,8 тис. кв. м, у тому числі учбова — 66 тис. кв. м.

На території головного приміщення розташовується три учбових корпуси (№ 4,5,6) і діюча церква Трьох Святителів.

В учбовому корпусі № 1 (вул. Університетська, 28) перебуває факультет прикладної математики та факультет комп'ютерних наук. В навчальному приміщенні № 2 (вул. Університетська, 19) розмістився юридичний факультет. Хімічний факультет і факультет біології, екології та біотехнології займають учбовий корпус № 3 (вул. Л. Українки, 25). У навчальних приміщеннях № 4,5,6 (вул. Коцюбинського, 2) здобувають освіту студенти географічного відділення, підрозділу іноземних мов, філологічного та філософсько-теологічного факультетів. Фізичний та інженерно-технічний факультети розташовуються у навчальному приміщенні № 9 (вул. Сторожинецька, 101). Коледж знаходиться в учбовому корпусі № 12 (вул. Сковороди, 9). Факультет історії, політології та міжнародних відносин спільно з економічним факультетом займають учбовий корпус № 14 (вул. Кафедральна, 2). Факультет педагогіки, психології та соціальної роботи, а також факультет фізичної культури та здоров'я людини розміщені у навчальних будівлях № 15,16 (вул. Червоноармійська, 41 та вул. Стасюка, 4д).

Приблизно 3500 студентів ЧНУ ім. Ю. Федьковича проживають у 7 гуртожитках загальною територією 37,6 тис. кв. м. В університеті діють 7 відкритих спортивних майданчиків (2 футбольні 2 волейбольні, баскетбольний, гандбольний, тенісний корт) і 8 закритих спортивних залів (2 фітнес зали, зали аеробіки, гімнастичний, борцівський, атлетичний зал силової підготовки і спортивний ігровий зал).

Отже, «Бути в Чернівцях і не побачити університет, все одно, що бути в Римі і не бачити Папу Римського», — з таким висловлюванням погодиться кожен, кому пощастило милуватися цим архітектурним шедевром Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.