Роздрукувати сторінку
Главная \ Права студентів \ Розділ 3. Права студентів за кордоном \ 14. Виборене право китайських студентів на добровільну працю

Виборене право китайських студентів на добровільну працю. Студентська праця в Китаї

« Назад

Безкоштовну працю школярів і студентів, яка повсюдно практикувалася в СРСР, якщо не відійшла у минуле, то використовується сьогодні в набагато менших масштабах. Зрозуміло, на Заході неоплачувану «добровільно-примусову» працю давно оголошено поза законом. А ось компанії Foxconn (Hon Hai Precision Industry), як з'ясовується, потрібні не тільки хороші пастухи, але й студенти для роботи на конвеєрі.

праця-студентів-Китаю-на-айфонах

За повідомленням Games In Asia, за кожного учня, відправленого на завод Foxconn проходити виробничу практику, університети отримують по 100 юанів (близько $16). Самим хлопцям грошова винагорода не виплачується, а у разі відмови від роботи на підприємстві їм загрожує втрата шести балів і «райдужна» перспектива не перейти на наступний курс.

Китайські студенти скаржаться на те, що їх примусово змушують працювати на заводах компанії Foxconn через брак робочої сили для складання iPhone. Про це повідомляють китайські ЗМІ, посилаючись на публікації в онлайн-форумах.

Так, одна зі студенток технологічного університету, розташованого в провінції Цзянсу розповіла, що як мінімум 200 студентів з її навчального закладу викликали для складання смартфонів Apple. Інший інтернет-користувач поскаржився, що їм доводиться працювати по 12 годин на день. Він також розповів, що компанії Foxconn не вистачає майже 10 000 працівників, і цю проблему місцеві власті вирішили з допомогою студентів.

Найцікавіше, що ніяких договорів про наймання підписано не було, навіть батьків ніхто не ставив до відома. А викладачі університетів заявляють, що стажування входить в обов'язковий курс, і воно спрямоване, насамперед, на формування особистих якостей. Сама ж компанія усі звинувачення на свою адресу відкидає і повідомляє, що всі студенти працюють добровільно.

Як повідомляє Games In Asia, студенти Сіанського технологічного інституту (xi'an Institute of Technology) були змушені працювати на заводі, що належить компанії Foxconn.

Студентів змушували збирати PlayStation 4 в обмін на диплом.

За словами інтернів, у них не залишалося іншого вибору, оскільки відмова від роботи прирівнювався до втрати диплома, що фактично означає відсутність вищої освіти.

добровільна-праця-студентів-в-Китаї

Офіційно програма залучення інтернів називалася стажуванням, але учні говорять, що як тільки вони потрапили на територію заводу, за ними закріпили робочі місця, що не мають ніякого відношення до області досліджень. Наприклад, студенти, що спеціалізуються в галузі фінансів та бухгалтерського обліку, були змушені склеювати частини ігрових консолей Sony PlayStation 4. Інші інтерни вкладали комплектуючі та інструкції з експлуатації в коробки для ігрових приставок.

За словами учнів, вони працювали нарівні з іншими робітниками, але різниця полягала в тому, що працівники Foxconn працювали добровільно і отримували заробітну плату, на відміну від "стажерів".

Компанія дотримується принципу, що стажування дає можливість студентам отримати практичний досвід роботи. Однак поява в китайській пресі повідомлень про рабські умови стажування змусило представників Foxconn заявити про проведення внутрішнього розслідування за фактом нічної і понаднормової роботи учнів.

“Всім студентам гарантується добровільна участь у програмі компанії - вони мають право припинити стажування в будь-який час. Крім того, стажисти не можуть працювати понаднормово або в нічні зміни. З'явилися повідомлення про недотримання цих правил, які спонукали нас провести розслідування, в результаті якого ми дійсно виявили кілька випадків недотримання політики компанії. Ми негайно вжили заходів щодо усунення порушень", - запевнив журналістів прес-секретар Foxconn.

Варто відзначити, що керівництво заводу не вперше залучає студентів до участі у такого роду "стажуванні". Так, раніше на FedralPost повідомлялося, що на цьому підприємстві працювали 14-річні підлітки.

Тоді представники компанії уточнили, що неповнолітні були стажистами і могли відмовитися від виконання своїх обов'язків.

Компанія Hewlett-Packard (HP) випустила нові правила для своїх китайських постачальників, згідно з яким забороняється примушувати учнів до роботи на їх заводах.

У постачальників HP, як з'ясувалося, є ті ж проблеми з дотриманням трудового законодавства, як і у партнера Apple, компанії Foxconn. У відповідь на критику Foxconn, компанія Apple приєдналася до Асоціації справедливої праці (Fair Labor Association, FLA), погодившись з її вимогами і забезпечивши можливість безперешкодного доступу її інспекторів на заводи китайських постачальників. Нещодавно стало відомо, що Apple розірвала контракт з виробником друкованих плат Guangdong Real Faith Pingzhou Electronics через використання праці неповнолітніх.

праця-студентів-в-Китаї

Згідно з новими правилами HP, опублікованими, праця студентів на заводах постачальників має бути добровільною. Тимчасові працівники і учні мають право на звільнення у будь-який момент без будь-яких негативних наслідків. Крім того, тимчасові працівники повинні мати безперешкодний доступ до механізму реагування на скарги тих, чиї права були незаконно порушені.

Що важливо, нові правила HP вимагають, щоб тимчасова робота студента була доповненням до основного освітнього процесу. Зважаючи на те, що в даний час майбутні спеціальності багатьох тимчасово прийнятих на роботу учнів не мають ніякого відношення до електроніки і виробництва, китайські постачальники можуть втратити велику частину дешевої робочої сили. Втім, як стверджують аналітики, проконтролювати виконання нових правил HP буде непросто.

Робота в Китаї має ряд переваг: заробітна плата тут висока, а вартість проживання — низька. У Китаї можна значно розширити свої професійні можливості і навички, так як китайська промисловість і сфера IT ростуть і розвиваються в Китаї небувалими темпами. Разом з цим розвитком, ростуть у професійному сенсі і працівники цих підприємств. Китайські організації тісно співпрацюють з закордонними компаніями, інтегруються з ними, що змушує розвивати культуру комунікацій і ділових контактів. Під час цієї роботи зростає досвід керівників і підприємців. Дуже важливо і те, що вся робота відбувається в середовищі чужої мови. Незважаючи на те, що фахівець буде прийнятий на роботу, виключно з прекрасним знанням англійської, постійне життя в середовищі китайської мови, побутове спілкування, швидко допоможе вивчити, з нульового рівня живу розмовну китайську мову, або значно збільшити свої мовні навички, якщо вони вже є.

Працювати в Китаї і професійний досвід, тут придбаний, може підштовхнути людину до капіталовкладень у становлення власного бізнесу в цій країні.

З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!