Методичні вказівки до лабораторної роботи №5 на тему Програмне забезпечення АІС, НУДПСУ
« НазадЛабораторна робота 5. Програмне забезпечення АІСМета. Оволодіння технологією побудови електронних таблиць для розрахунку заробітної плати. Короткі теоретичні відомості Побудова зведених таблиць у програмі MS Excel Зведена таблиця забезпечує формування зведеної (агрегованої) інформації і представлення табличних даних в структурованому вигляді, а також побудову пов'язаної із зведеною таблицею зведеної діаграми. Джерелами даних для формування зведеної таблиці є: - список (база даних) MS Excel; - зовнішнє джерело даних (текстовий файл, що містить табличні дані, - реляційна база даних); - діапазони елементів електронної таблиці для консолідації; - інша зведена таблиця MS Excel. Примітка. Якщо джерело даних для побудови зведеної таблиці — список (база даних) Microsoft Excel, зведена таблиця розміщується в тій же книзі. Якщо джерело — діапазон клітинок, що консолідуються, вони можуть знаходитися на різних листах однієї робочої книги і навіть в різних робочих книгах.
Майстер зведених таблиць Побудова зведеної таблиці здійснюється за допомогою Майстра зведених таблиць, який викликається командою меню Дані > Зведена таблиця. Робота майстра зведених таблиць виконується по кроках: • перший крок — вибір типу джерела даних і виду результату; • другий крок — вказівка діапазону клітинок для побудови зведеної таблиці. • третій крок — формування макета (структури) зведеної таблиці — кнопка Макет і настройка параметрів зведеної таблиці — кнопка Параметри. • Сторінка — для розміщення полів фільтрації (відбору) записів, що відображаються в зведеній таблиці. • Рядок — для розміщення полів групування, враховується послідовність полів для створення вкладених груп, підгруп і т. д. • Стовпець — для розміщення полів групування, враховуєтьсяпослідовність полів для створення вкладених груп, підгруп і т.д. • Дані — для розміщення полів підсумків. При побудові макета зведеної таблиці використовуються наступні правила: • будь-яке поле розміщується одноразово в області групування (сторінка, рядок або стовпець); • в області Дані розміщуються тільки ті поля, які не ввійшли в область групування; • будь-яке поле з області Дані може багато разів розміщуватися в цій області для обчислення різних підсумків. Зведені таблиці є вельми могутнім і гнучким інструментом аналізу в середовищі МІСГ080Й ЕхсеІ. Основні обмеження для зведених таблиць представлені в табл. 21. Таблиця 21 Обмеження для зведених таблиць
Обчислювані поля і елементи зведеної таблиці
Крім «базових полів» з основної таблиці (списку), зведена таблиця допускає формування обчислюваних полів в області Дані, а також обчислюваних елементів для полів групування. Елементи полів групування можуть об'єднуватися в групи, для яких можна вказати тип підсумку, утаєння/відображення деталей підлеглих полів. Зведена таблиця має набір параметрів, що впливають на зовнішнє уявлення. Кнопка Параметри викликає діалогове вікно настройки формату зведеної таблиці і даних зовнішнього джерела. Зведена таблиця, побудована на основі списку (бази даних), розміщується в тій же робочій книзі, що і список, на будь-якому листі, при цьому не допускається перекриття зведеної таблиці і заповнених клітинок на листі. Зведена таблиця, побудована на основі консолідації діапазону клітинок, може розміщуватися в будь-якій робочій книзі, у тому числі нової. Зведена таблиця, побудована на базі іншої зведеної таблиці, розміщується в тій же робочій книзі, що і початкова, може знаходитися на іншому листі.
Панель інструментів Зведені таблиціДля роботи із зведеними таблицями виводиться панель інструментів Зведені таблиці. Кнопка Зведена таблиця викликає меню команд:
Інші кнопки повторюють команди: Формат звіту, Майстер діаграм, Майстер зведених таблиць, Приховати/Відобразити деталі (для виділеного заголовка), Відновити дані, Параметри поля, Відобразити поля.
Додаткова обробка полів зведеної таблиці
Елементи поля угрупування в рядку або стовпці зведеної таблиці можна відсортувати. Для цього в зведеній таблиці курсором виділяється ім'я поля угрупування, виконується команда меню Дані > Сортування. Можна виділити певні елементи полів групування в області рядків або стовпців, у тому числі і несуміжні, для їх об'єднання в нові групи за допомогою команди меню Дані > Групи і структура > Групувати. В результаті створюється більш високий рівень ієрархії — нове поле зведеної таблиці, яке можна додатково набудувати. Наприклад, можна згрупувати стовпці зведеної таблиці в дві групи: НАРАХУВАННЯ (включає стовпці з номерами розрядів працюючих 2, 3, 4, 5 і стовпець Премія) і УТРИМАННЯ (включає тільки стовпець Вирахування). Кожне групове поле можна набудувати окремо: змінити ім'я, вибрати функцію підсумку за допомогою команди Параметри поля. Примітка. Якщо елементи мають числове значення або тип дати, автоматично визначається діапазон 'їх значень і пропонується крок угрупування, який можна змінити. Для поля дат крок угрупування: декілька днів, місяць, квартал, рік; для числових полів — число. Для відмови від угрупування виконується команда меню Дані > Група і структура > Розгрупувати. На додаток до групування елементів полів існує можливість відображення/утаєння окремих елементів. Можна змінювати, додатково настроювати підсумки і поля зведеної таблиці (перейменувати поля, групувати значення полів, формувати додаткові підсумки). В діалоговому вікні Обчислення поля зведеної таблиці, що викликається за допомогою команди контекстного меню Параметри поля, кнопка Додатково виводить список додаткових видів обробки поля (табл. 22). Таблиця 22 Види додаткової обробки поля
Завдання для лабораторних занять і самостійної роботи1. Підготувати таблиці «Тарифна ставка» і «Картотека» для розрахунку відрядної зарплати. Створити іменовані блоки клітинок: - Створити нову книгу. - Зберегти її з ім'ям Приклад.хls. - Перейменувати Лист1 в Тарифи. На листі Тарифи, починаючи з клітинки А1, створити таблицю:
Створити іменовані блоки клітинок для стовпців Розряд, Коефіцієнт, Ставка. Для кожного стовпця слідує: Виділити всі клітинки стовпця, включаючи заголовок стовпця. Виконати команду Вставка > Ім'я > Створити > По тексту в рядку вище. Примітка. Можна відразу виділити всі клітинки стовпців Розряд, Коефіцієнт і Ставка і виконати команду меню Вставка > Ім'я > Створити > По тексту в рядку вище.
Перед заповненням клітинок задати текстовий формат для клітинок стовпця Табельний №: Створити іменовані блоки клітинок для стовпців ФІО, Табельний №, Професія, Розряд працюючого, Тариф, Пільги — команда меню Вставка > Ім'я > Створити > По тексту в рядку вище. Перевірити визначення блоків всіма способами:
2. Задати умови перевірки даних в осередки стовпця, що вводяться, Розряд працюючого таблиці Картотека. Значення розряду працюючих, що вводяться, повинні відповідати тарифним розрядам:
3. Заповнити список Картотека за допомогою екранної форми.
4. Побудувати зведену таблицю для розрахунку місячної зарплати робітників при почасовій формі оплати праці (Встановлена премія по розрядах працюючих: 2 розряд 25 %, 3 розряд 32 %, 4 розряд 50 % до тарифу. Вирахування зі всіх видів нарахувань складають 3,6 % , 15%):
Встановити курсор в області зведеної таблиці на полі Розряд працюючого. На панелі інструментів Зведені таблиці натискувати кнопку Зведена таблиця. Виконати команду Формули > Обчислюваний об'єкт: - ввести ім'я поля — Премія; - у вікно формули ввести формулу: ='2'*0,25+'3'*0,32+' 4'*0,5; (значення '2', '3', '4' вибирати подвійним клацанням з поля Елементи діалогового вікна Вставка обчислюваного елемента); - натискувати кнопку Додати; - ввести ім'я поля — Вирахування; - вибрати поле Розряд працюючого, розкрити список елементів (подвійне клацання лівою кнопкою миші на полі); - ввести формулу: =-0,13*('2'*1,25+'3'*1,32+'4'*1,5); (значення '2', '3', '4' вибирати подвійним клацанням з поля Елементи діалогового вікна Вставка обчислюваного елемента); - натискувати кнопку Додати; - натискувати кнопку ОК. Для перегляду виразу обчислюваного поля і обчислюваних об'єктів необхідно встановити курсор в область зведеної таблиці, на панелі інструментів Зведені таблиці натискувати кнопку Зведена таблиця, вибрати команду Формули > Вивести формули. Примітка. Якщо буде потрібно змінити нормативи (кількість відпрацьованого годинника, відсоток премії, відсоток вирахувань), слід повторити редагування обчислюваних полів і об'єктів — вибрати команду меню Формули > Вивести формули, викликати поле або об'єкт, внести зміни. Встановити курсор в зведену таблицю. На панелі інструментів Зведені таблиці натискувати кнопку Зведена таблиця > Майстер. У вікні третього кроку за допомогою кнопки Макет змінити положення полів (рис. 24):
Встановити курсор в зведену таблицю. На панелі інструментів Зведені таблиці натискувати кнопку Майстер діаграм для побудови діаграми (рис. 25) Закрити робочу книгу із збереженням за допомогою команди меню Файл > Закрити.
Структуризація таблицьСтруктуризація таблиць, що містять значне число рядків і стовпців, полягає у виділенні рівнів ієрархії для представлення інформації. Кожному рівню ієрархії на листі робочої книги Ms Excel відповідає своя спеціальна кнопка, за допомогою якої можна приховати або відобразити вміст рівня. Максимальний рівень вкладеності в структурній таблиці - 8. Для створення структури заздалегідь виділяється група рядків або стовпців, виконується команда меню Дані > Група і структура > Групувати. Якщо в таблиці знаходяться формули, що використовують як операнди посилання на осередки поточного рядка або стовпця, то команда меню Дані > Група і структура > Створити структуру створює структурну таблицю автоматично. Команда меню Дані > Група і структура > Настройки дозволяє виконати настройки структури:
Для видалення структури слід виконати повторне виділення рядків/стовпців і вибрати команду Дані > Група і структура > Розгрупувати. Для автоматично створених структурних таблиць зворотне перетворення виконується командою Дані > Група і структура > Видалити структуру. Приклад Підготувати початкову таблицю, на її основі створити структурну таблицю. Відкрити файл Приклади.xls за допомогою команди меню Файл > Відкрити. Вставити новий лист, якщо необхідно, за допомогою команди меню Вставка > Лист. Перейменувати новий лист за допомогою команди меню Формат > Лист > Перейменувати, лист — Таблиця 1. Починаючи з осередком А1, розмістити таблицю. • Ввести в елементи таблиці розрахункові формули: С14: =СУММ(С16:С27) Б14: =СУММ(D16:D27) Е14: =СУММ(Е16:Е27) Р14: =СУММ(F16:F27) С28: =СЗ+С4-С14 • Для контролю правильності обчислень створюються допоміжні стовпці: Сума 1 і Контроль. Формули перевірки даних: G4: =СУММ(D4:F4) Н4: =ЕСЛИ(G4=С4;””;”Помилка”) G14: =СУММ(D14:F14) Н14: =ЕСЛИ(G4=С14;””;”Помилка”) • Виконати команду меню Дані > Група і структури > Створення структури.
Консолідація даних Консолідація — особливий спосіб обчислення підсумків для діапазону клітинок. Дані, що консолідуються, можуть знаходитися на одному і тому ж або декількох листах однієї робочої книги, а також різних робочих книг. При консолідації доступні всі функції статистичних підсумків (сума, максимум, мінімум, середнє і т. д.). Результат консолідації записується на лист робочої книги. На одному листі може бути представлено декілька результатів консолідації для одних і тих же діапазонів клітинок з різними функціями підсумків. Якщо діапазони клітинок розрізняються, результат консолідації повинен бути представлений на різних листах робочої книги. Розрізняють два види консолідації:
Консолідація може здійснюватися з підтримкою зв'язку з джерелами. В структурній таблиці при зміні початкових даних автоматично обчислюються нові підсумки. При виконанні команди меню Дані > Консолідація виводиться діалогове вікно Консолідація, в якому вибирається функція підсумку, указуються діапазони клітинок, що консолідуються. Для додавання чергового діапазону клітинок потрібно натискувати «червону кнопку». При цьому можливий перехід на інші листи книги, а за допомогою команди Вікно — в інші відкриті робочі книги для виділення клітинок.
Діалогове вікно Консолідація Приклад Підготувати консолідований звіт про прибутки і збитки за ряд періодів. На листі робочої книги, починаючи з осередком А1, знаходиться таблиця
яка містить формули; С6: =С2-С3-С4-С5 С12: =С6+С7-С8+С9+С 10-С11 С15: =С12+С13-С14 С16: =0,23*С15 С18: =С15-С16-С17 D6: =D2-D3-D4-D5 D12: =D6+D7-D8+D9+D10-D11 D15: =С12+С13-С14 D16: =0,23*С15 D18: =D15-D16-D17
Контрольні питання
З повагою ІЦ "KURSOVIKS"! |